Załamuje się system opieki nad chorymi psychicznie


"Życie Warszawy": W stolicy załamie się system opieki nad chorymi psychicznie, alarmują lekarze. Szpital Bródnowski zamyka oddział psychiatrii, bo jest niedochodowy. W 2009 r. "wypracował" milion złotych długu. Może zniknąć już po wakacjach.

Jutro Donaldowi Tuskowi zostanie wręczone prestiżowe wyróżnienie, zwane Noblem politycznym. 68. rocznica pierwszej egzekucji przed Ścianą Straceń w niemieckim obozie Auschwitz minie w Święto Niepodległości. 11 listopada 1941 roku Rapportfuehrer SS Gerhard Palitzsch zastrzelił 151 osób, niemal w większości Polaków. Prywatna służba zdrowia to taka, za którą płaci się z własnej kieszeni, a nie z pieniędzy publicznych - powiedział przed sądem Bronisław Komorowski.Tragiczny wypadek autobusowy w Peru. W północnej części kraju dwa pojazdy zderzyły się czołowo. Nie żyje przynajmniej 38 osób, kolejnych 55 jest rannych. Na kary więzienia i grzywny skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Lublinie dziewięciu mężczyzn, którzy tworzyli zorganizowaną grupę i kradli miedź z transformatorów elektroenergetycznych na Lubelszczyźnie. Straty jednego z zakładów energetycznych oszacowano na ponad 1 mln zł. "Metro": Jeszcze tylko do końca marca NFZ będzie płacił za tomografię pacjentów skierowanych przez lekarza rodzinnego. Później wszyscy chorzy będą musieli przynieść skierowanie od specjalisty, inaczej nici z badania - ostrzega gazeta.

"Rzeczpospolita": Budowę jednej z najważniejszych inwestycji unijnych w Polsce - drogi krajowej nr 16, mającej docelowo połączyć autostradę A1 z Via Balticą, nadzorował... człowiek bez wykształcenia i uprawnień.

"Sytuacja, w której niektórzy politycy czy publicyści stają się mimowolnie obrońcami Putina czy Rosji z niechęci do Kaczyńskich, jest absurdalna, kuriozalna, ale realna" – pisze na swoim blogu w Onet.p Ryszard Czarnecki, komentując niechęć innych polskich partii wobec pomysłu PiS, by dzień 17 września uczcić specjalną uchwała sejmową. Chanukowe świece zapłonęły w niedzielę w XVII-wiecznej synagodze w Tykocinie (Podlaskie), gdzie mieści się oddział Muzeum Podlaskiego. Odbył się tam muzealny pokaz obchodów radosnego żydowskiego święta Chanuki z okolicznościowym poczęstunkiem, koncert muzyki klezmerskiej i wernisaż wystawy malarstwa.

Zniżki w opłatach za przerejestrowanie pojazdu i wymianę prawa jazdy oferuje olsztyńskie starostwo dla tych mieszkańców, którzy wyprowadzili się z Olsztyna do pobliskich wsi, ale się nie przemeldowali. Na dachu radomskiej pływalni "Delfin" zalega tyle śniegu, że grozi on zawaleniem. Po przeprowadzeniu kontroli ewakuowano dzieci i młodzież - poinformował rzecznik radomskiej Straży Miejskiej Rafał Gozdowski. Wcześniej - z powodu uszkodzenia dachu - zamknięto radomski market OBI. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych Wojciech Siemion zmarł tragicznie w sobotę. Miał 82 lata.Dwa i pół roku więzienia dla Piotra Ryby i grzywna dla Andrzeja K. - to kara dla dwóch głównych oskarżonych w tzw. aferze gruntowej. - Wystarczy, aby sprawca powoływał się na wpływy w instytucji państwowej i podjął się załatwienia sprawy za łapówkę - argumentowała sędzia Dorota Radlińska. Rozmowy rządu ze Stanami Zjednoczonymi ws. warunków, na jakich w naszym kraju mieliby stacjonować amerykańscy żołnierze, dobiegają końca. - Porozumienie nastąpi najprawdopodobniej w ciągu kilku dni - donoszą gazety "Dziennik Gazeta Prawna" i "Polska". Kluczowe rozmowy mają odbyć się dzisiaj. Janusz Korwin-Mikke spalił przed Uniwersytetem Warszawskim flagę Unii Europejskiej. Polityk uważa, że 1 grudnia - w dniu, kiedy zacznie obowiązywać Traktat z Lizbony - Polska straci suwerenność, a UE stanie się formalnie państwem, którego nasz kraj będzie jedynie częścią.

Sanepid przekupiony smakołykami w koszyku


W zamian za kosz z dobrym jedzeniem sfałszowały dokumenty lokalu gastronomicznego. Dwie pracownice sanepidu w Lublinie zostały wyprowadzone z pracy w kajdankach, usłyszały już zarzut przyjęcia łapówki. O tej sprawie pisze Dziennik Wschodni.

Caritas dostał dom i odsprzedał za bezcen wiceszfowej


10 tys. zł – za taką kwotę wicedyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej kupiła od kierowanej przez siebie organizacji posiadłość. Ponad sześć tysięcy metrów kwadratowych ziemi i swój rodzinny dom dwie starsze panie podarowały Caritas na cele charytatywne. Jak ustalili reporterzy Uwagi! TVN, kobiety chciały żeby powstał tam dom samotnej matki. Ich dar miał służyć potrzebującym. Jak to możliwe, że za bezcen trafił do zastępcy szefa organizacji?

Obraz dla G. Nie łapówka, a "hołd artysty dla artysty"


Doktor Mirosław G. nie domagał się łapówek. Nie chcieli ich też inni pracownicy jego oddziału, na którym panowała zresztą bardzo serdeczna atmosfera - zeznawali zgodnie we wtorek przed sądem świadkowie w procesie byłego ordynatora oddziału kardiochirurgii szpitala MSWiA w Warszawie. Jeden z nich - Olgierd P., malarz - wręczenie obrazu doktorowi po operacji nazwał nawet "hołdem artysty dla artysty".

Wniosek o komisję w piątek


W piątek Platforma Obywatelska złoży w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej, która miałaby zająć się nieprawidłowościami w pracach nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej - ogłosił Grzegorz Schetyna.

Wałęsa rozważa kandydowanie na prezydenta


Były prezydent Lech Wałęsa rozważa start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. To oznacza, że wyścig o fotel prezydencki może się okazać bardziej zaciekły, niż się obecnie wydaje - informuje tvp.info.